Baskı beton, istenilen çevreye veya mekana özgü olarak yapılan, zemin kaplama uygulamalarıdır. Yeni nesil teknolojiyle gelişen baskı betonun yapı taşlarında, çok desenli granit ve ortama uygun renk çeşitliliği bulunmaktadır. Eskimesi, yıpranması ve deforme olma süresi, uzun yılları aşması sebebiyle, zeminlerin dekoratif yapımında ilk sıradadır. Uygulamanın yapıldığı yer, neresi olursa olsun, her zaman mekana özgü tasarımda, doğallığı bozmayan, renk kartelasının zenginliğiyle, seçimlerde zorlanılmayan baskı beton çeşitleri mevcuttur. Aşırı Güneş ışınlarına karşı geliştirilen renk pigmentleriyle, zeminin solumasına engel olmaktadır. Kullanılan hazır beton sayesinde ise çatlaklara, çökmelere veya baskının bozulmasına karşı dayanıklılığı %100 arttırmaktadır.

Hangi Amaçla Kullanılır?

Çoğunlukla tarihi mekanların, alışveriş merkezlerinin, parkların, bahçelerin, okulların, otoparkların, turistik tesislerin ve akaryakıt istasyonlarının, kafe veya restoranların zeminlerinde kullanılır. Yeni gelişen sistemleri ile sadece yer kaplaması olarak değil, duvarlara da sağlamlık ve estetik bir görünüm kazandırmak için baskı betonu kullanılır. Baskı betonun kullanılma amacı, yukarıda bahsettiğimiz gibi, uygulanan zemine ve duvara, dekoratif ve sağlam bir görünüm kazandırmaktır.

Baskı Beton Cilası Nedir ve Neden Kullanılır?

Baskı beton cilası, zeminin parlak görünmesini sağlamakla beraber aşınmasını önler ve daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Betonun temizliğini kolaylaştırır. Ayrıca cila, baskı betonun ömrünü de uzatmaktadır. Baskı beton cilası sayesinde renk yoğunluğu sağlanır.

Yüzey sertleştirici işlemi yapılmış zeminlerde de baskı beton cilası kullanılır. Baskı beton cilası, dışarıdan gelecek her türlü darbelere karşı zemini korur ve güçlenmesini sağlar. Diğer yandan kirlenmeye karşıdır ve toz tutmaz bir form kazanır.

  • Çift Komponentli Baskı Beton Cilası: Yüksek işlevselliğe sahip, beton cilasıdır. Ultraviyole ışınlarından az etkilenir, kırılma, çatlama ve aşınmayı önler.
  • Tek Komponentli Baskı Beton Cilası: Çift komponentli gibi aşınmaları önleyici bir yapısı vardır. Uygulaması kolaydır. İçinde bulunan solvent sayesinde çok çabuk kurur. Tek bileşenlidir.

Baskı Beton Kalıpları Nelerdir?

Baskı beton kalıpları kullanım amacına ve şekline göre isimlendirilir. Baskı beton kalıplarını tercih edecek olan kişiler de kullanacakları amaç doğrultusunda seçimlerini yaparlar. En çok kullanılan 10 baskı beton kalıbını sizlere anlatacağız. Zaten bunların bir kısmı ile karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. Belki bir alışveriş merkezinde otururken; belki de bir şehir parkından geçerken mutlaka karşılaşmışsınızdır.

Kaynakça: Elvan Baskı Beton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.