Beton zemin yüzeylerin kazıma, honlama ve parlatma işlemleri ile daha güçlü, kusursuz, granit benzeri bir görünüm kazandırılması işlemine beton parlatma denir. Beton parlatma işlemi yapılırken sırasıyla önce beton kazıma işlemi daha sonra honlama işlemi ve en son olarakta parlatma işlemi yapılır. Beton parlatma işlemi yapılırken zemine Lityum Silikat uygulanır. Lityum Silikat betonun içersin de bulunan kimyasallarla reaksiyona girmesine ve silikata dönüşmesine honlama denir.

Beton kazınırken ve honlama yapılırken zeminde küçük delikler görülebilir, bunun engellenmesi için ise beton zeminin vibrasyonun yapılıp hava kabarcıklarının alınması gerekmektedir. Bütün bu işlemlerin ardından işlemin yapıldığı zemine en son olarak yüzey koruyucu glos beton zemine eklenerek, eskisine oranla daha sağlam ve canlı, tozumayan, aşınmayan çevre dostu bir zemin elde edilir.

Beton parlatma işlemlerinde sırasıyla beton parlatma ve beton silim makinaları ile beton zemin kazınır, bu işlemin ardından, beton parlatma kimyasalları kullanılarak beton zemine son şekli verilir.

Beton Parlatma ve Silme Nasıl Yapılır?

Beton silme ve beton parlatma, yıpranmış ve kirli görünümlü beton yüzeylere özel elmas bıçaklı makineler ile yeni bir form kazandırma yöntemidir. Betonu silme ve parlatma tekniği için ileri teknoloji kullanılmaktadır.

  • Betonu Kazıma: Beton zemin üzerinde önce mekanik bir kazıma işlemi yapılır. Kazıma işlemi için özel olarak tasarlanmış olan elmaslar betondaki çiziklerin görülmeyecek kadar mikro boyuta gelmesini ve böylece göz alıcı bir parlaklığa kavuşmasını sağlar.
  • Betonu Honlama: Honlama, hassas bir yüzey elde etmek için kullanılan aşındırma yöntemidir. İlk aşamada kimyasal bir müdahaleyle kazınmış olan beton yüzeye honlama işlemi yapılır. Kaliteli bir honlama işlemi görmüş yüzeyin parlaklığı ve matlığı optimum düzeydedir. Yani ne çok parlak ne de çok mattır. Işığı yansıtmaya yetecek minimum parlaklığa sahiptir.
  • Betonu Parlatma: Son adımda parlatma işlemi yapılır. Bu aşamada beton zemine bir yüzey cilası yapılır böylece dayanıklı yüzey parlaklığı ile istenilen görünüm kazandırılmış olur. Parlatma işlemi beton zeminin pürüzsüz, parlak ve yeni bir görünüme kavuşmasını sağlar. İyi honlanmış yüzeyin parlatılması sonrasında beton zeminin yüzeyi cilalanmış gibi rahat bir bakım avantajı sağlarken patinatolu yüzey gibi dikkat çekici bir şıklığa sahip olur.

Kullanım Alanları

Günümüzde birçok özel ya da kamusal kurum ve kuruluşlar çevreci, sağlıklı, güvenli ve ekonomik olma özellikleri bakımından avantajlar sağlayan beton silme ve beton parlatma yöntemini tercih etmektedir. İleri yıllarda zemin teknolojisinde piyasada öncü olacağı tahmin edilmektedir. Doğaya ve çevreye dost teknolojiler, artık daha fazla önemsenmektedir. Maliyetten kar elde etmek için kullanılan düşük kaliteli malzemelerin çoğu çevreye zarar vermektedir.

Küreselleşmenin doğaya ve çevreye verdiği tahribat düşünüldüğünde çevreci teknolojiler her sektörde yaygınlaştırılmadır. Beton silme ve beton parlatma makineleri de çevreye zarar vermeyen ve enerji tasarrufu sağlayan araçlar olduğundan doğal kaynakların tasarruflu tüketiminde üstünlüğe sahiptir. Bu bakımdan birçok yerde tercih edilmektedir.

Beton silme ve beton parlatma kullanılan yerler;

  • Özel ve Kamu Hastaneleri
  • AVM’ler
  • Ağır Sanayi Binaları
  • Depo – Antrepo Yerleri
  • Otopark Alanları
  • Fabrikalar Plazalar, Ofisler vs.

Kaynakça: Lavina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.